SKUESPILLER

Emilia Therese Photography 2016

UDDANNELSE


Skuespiller, TeaterStudio / 1996 - 1999

Dramatiker, Dramatiker Væksthus / 2013 - 2015

Medlem af Dansk Skuespillerforbund


TEATER


Kopirummet

Det Kommende Teater / Instruktion Eva Maria Zacho Ruby


Miraklernes tid

Teatret Neo / Instruktion Gitte Aagaard


Bash

Teater Katapult / Instruktion Thomas Milton


Tiden i mellem

Det kommende Teater / Instruktion Claus Flygare


Det tavse skrig

Teatret Neo / Instruktion Gitte Aagaard


Jeg hedder altså Ib

Teatret Neo / Instruktion Gitte Aagaard


Et øjeblik

Himmerlands Teater / kabaret / Instruktion Susanne Sangill


Café Forår

Himmerlands Teater / Instruktion Susanne Sangill


Globen Aps

Teater Katapult / Instruktion Birthe Niilonen


Henry Harald Hardenberg og hjulet i hjertet

Teatret Mariehønen / Teatret Neo / Instruktion Søren Skjold


Grynet

Jako-Bole Teatret / Instruktion Steen Nørgaard


Fosterland

Teatret Trekanten / Instruktion Gitte Aagaard


Alt for dig

Teater Von Baden / Instruktion Frederik Meldal


Øst, Vest jul er bedst

Himmerlands Teater / Instruktion Jan Møller


Nix Pille

Teatret Vestenvinden / Instruktion Aleksander Jochved


Arthur

Teatret Vestenvinden / Instruktion Jonathan Paul Cook


Gejst

TeaterStudio / afgangsforestilling / Instruktion Vladimir Koifman


Snedronningen

TeaterStudio / Instruktion Mikhael Belinson


Bryllupsfesten

TeaterStudio / Instruktion Mikhael Belinson



FILM & TV


For min datter

Kortfilm / Instruktion Michael Iversen


Klovn / afsnit 40 ”Ups”

Zentropa / Nutmeg Production / Instruktion Mikkel Nørgaard


Vaskeriet

DSF Filmseminar / Instruktion Linda Holmberg


Visuel Autisme

Retrospect Film / Instruktion Mette Føns


Liv i minderne

Retrospect Film / Instruktion Kasper Bisgaard


Kærlighed

Kortfilm / Instruktion Mette Mikkelsen


Rør dig 30 minutter om dagen

Moland Film Company / Instruktion Arni


Mørket

Kortfilm / Super 8 / Instruktion Henrik Vestergaard


Store Drømme

Nordisk Film / Instruktion Adam Neutzky-Wulff


Oldtidsfilm

Museum Østjylland / Instruktion Tine Eibye


Grace

Kortfilm / Instruktion Jeppe Petersen


Familien Gregersen

Regnar Grasten / Instruktion Charlotte Sachs Bostrup


Ram Plet

PM Consulting / Instruktion Per Mikkelsen


Region Midt

Mindmakers / Instruktion Jens Engberg



REKLAME


Stena Line

Deluca Film, 2008 / Instruktion Christian Dyekjær


Visist Nordjylland

Deluca Film, 2006 / Instruktion Christian Dyekjær


Maxit Airfresh

Deluca Film, 2006 / Instruktion Christian Dyekjær


Trip Trap

Deluca Film, 2005 / Instruktion Christian Dyekjær


Jolly Cola

Deluca Film, 2003 / Instruktion Varny Mandrup


Plus Hegn

Deluca Film, 2003 / Instruktion Morten Rasmussen


Estate Mæglerne

Deluca Film, 2003 / Instruktion Morten Rasmussen



EFTERUDDANNELSE FILM


Selftape

Julie Wieth / DSF Studio


Meisner Teknik

William Esper / DSF / Filmskolen


Filmskuespil

Emma Balcázar / DSF


Castingseminar

Lene Beyer / Statens Teaterskole


Filmseminar

Den Europæiske Filmhøjskole / Statens Teaterskole / DSF


Filmkursus

Morten Køhlert / Odsherred Teaterskole


Meisner teknik / modul 1 og 2

Sarah Boberg / DSF


Filmskuespillerworkshop / modul 1 og 2

Lene Beyer / DSF efteruddannelse


Filmskuespiller-workshop

Jens Arentzen



EFTERUDDANNELSE TEATER


Meisner Teknik

Sarah Boberg / DSF


Maskekursus

Finn Hesselager


Method Acting

Debra Wiley og Michael Moriano / Statens Teaterskole og DSF


Skuespilteknik / modul 1 og 2

Thomas Müller / DSF

   

Commedia del Arte

Carlo Barsotti / DSF


Shakespeare-workshop

Nadine George / DSF